KONST / Litografier / Färglitografi 12544001
nr 1254 4001
Fernand Léger
(1881-1955), Frankrike
Färglitografi, Flicka med frukt. Signerad i tryckplåt, numrerad 70/180. Motivet: 47x34 cm
Fernand Léger, född 1881 i Argentan, Orne, död 1955 i Gif-sur-Yvette, Essonne, fransk målare och grafiker.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 13 maj 2019
kl 19:54:36
13/5 14:06:26
Fernand Léger
Läs mer om Fernand Léger